Swimming at the 2004 Summer Olympics – Men's 100 metre breaststroke

100 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i półfinał miały miejsce 14 sierpnia, a finał 15 sierpnia. Mistrzem olimpijskim został Japończyk Kōsuke Kitajima, który w finale uzyskał czas 1:00,08. Srebrny medal zdobył z czasem 1:00,25 Brendan Hansen ze Stanów Zjednoczonych. Brąz wywalczył reprezentant Francji Hugues Duboscq (1:00,88). Wcześniej, w eliminacjach Kitajima ustanowił nowy rekord olimpijski (1:00,03). W pierwszym półfinale poprawił go Amerykanin Hansen, który uzyskał czas 0,02 s lepszy (1:00,01).