Swimming at the 2004 Summer Olympics – Men's 200 metre individual medley

200 m stylem zmiennym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i półfinał miały miejsce 18 sierpnia, a finał 19 sierpnia. Mistrzem olimpijskim został reprezentant Stanów Zjednoczonych Michael Phelps, który poprawił swój rekord olimpijski z pierwszego półfinału (1:58,52), uzyskując w finale czas 1:57,14. Srebrny medal z czasem 1:58,78 zdobył Amerykanin Ryan Lochte. Na trzecim miejscu ze stratą 0,02 s do Lochtego uplasował się George Bovell z Trynidadu i Tobago ustanawiając rekord swojego kraju (1:58,80).